23.11-24.11.2019
Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku
dla Leny i Innych ruszyły pełną parą.
10 listopada w Grzegorzewie, 16-17 listopada i 1 grudnia w Kole, 15-17 i 24-15 listopada w Słupcy oraz 23-24 listopada w Koninie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Leny i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Leny liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności gminy Grzegorzew i okolic.
Lena ma 10 lat i wraz z rodzicami oraz bratem mieszka w Grzegorzewie. Do tej pory cała rodzina wiodła szczęśliwe, spokojnie życie w gronie przyjaciół. Lenka uwielbia podróże i jest artystyczną duszą- lubi fotografie, a w przyszłości chciałaby zostać nauczycielką plastyki.
Wszystko zmieniło się na początku października, gdy Lena po kontrolnych badaniach krwi została skierowana do Szpitala Klinicznego w Poznaniu, gdzie potwierdziły się najgorsze przypuszczenia i diagnoza, w którą ciężko było im uwierzyć- białaczka. Z dnia na dzień Lena zmieniła szkolną ławkę i spokojne, domowe otoczenie na szpitalna izolatkę. Bardzo dzielnie znosi ciężką chemioterapię i wraz z rodzicami oczekują na dalszy plan leczenia.
Mimo swojego młodego wieku dziewczynka musi stoczyć być może najważniejszą walkę w swoim życiu i wygrać z chorobą.
W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę podobną do Leny. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Pomóc może każdy z Nas. Pierwszym krokiem jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby dali nadzieję i zarejestrowali się w bazie Fundacji DKMS bo być to może to ktoś z nas będzie mógł uratować życie Leny lub Innych Pacjentów.
Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących lokalizacjach:
Grzegorzew
10 listopada 2019
- Hala Sportowa, 9:00 – 17:00, ul. Szkolna 23
Koło
16- 17 listopada 2019
- Hala Sportowa MOSiR, 9:00 – 14:00, ul. Szkolna 2B
1 grudnia 2019
- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 10:00-13:00, ul. Kościelna 10
Słupca
15-17 listopada 2019
- Miejski Dom Kultury w Słupcy; 16:00-20:00, ul. Romualda Traugutta 5
23 listopada 2019
- Zespół Szkół Ekonomicznych; 12:00– 17:00, ul. Powstańców Wielkopolskich 22
24 listopada 2019
- Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Sikorskiego; 12:00-17:00, ul. Kopernika 11B
Konin
23-14 listopada
- Galeria na Jeziorem; 09:00- 20:00, ul. Ignacego Paderewskiego 8
- Centrum Handlowe FERIO; 09:00-20:00, ul. Ogrodowa 31a, Stare Miasto
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Jak wygląda pobranie szpiku?
1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)
Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.
2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)
Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
Dzień Dawcy Szpiku dla Leny i Innych planowana jest na dzień 23.11.2019 – 24.11.2019, w godzinach 09:00 – 20:00.